UNIRI CLASS - A3 Praktične kompetencije za budućnost
Razvoj suvremenih komunikacijskih tehnologija u komercijalnim aplikacijama i industriji
Program plaćene stručne prakse
Mentorirana plaćena stručna praksa
Mentorirana plaćena stručna praksa u trajanju od 90 sati odrađenih tijekom semestra studentima omogućuje iskustvo rada u stvarnom industrijskom okruženju u kojem proširuju znanja (tehnička, kao i ne-tehnička), usavršavaju vještine (rada u timu, komunikacije,..), stječu nova poznanstva te vrijedno radno iskustvo.
Praksa se provodi u radnom okruženju Ericsson Nikola Tesla d.d. u Rijeci i/ili Zagrebu gdje je osigurana oprema, plan razvoja domenskog znanja, konceptualizacija komunikacijskih procesa, programska podrška i infrastruktura.
Prijava i odabir studenata Filozofskog fakulteta i Fakulteta informatike i digitalnih tehnologija u Rijeci odvija se kontinuirano tijekom semestra. Selekcija studenata/ica se vršiti na temelju kriterija:
- motivacije, - sklonosti timskom radu. - stručnosti rada na tekstovima i konverzacijskim modelima, - sklonosti upoznavanja jezičnih tehnologija, radu s aplikacijama i tehnologijom.
Razvoj suvremenih komunikacijskih tehnologija uključuje niz informacijskih, društvenih i humanističkih disciplina
Kao rezultat aktivnosti suradnje akademskih institucija sa industrijom očekuje se razvoj niza problemski-orijentiranih inovativnih informacijsko-komunikacijskih rješenja vezanih uz kulturne djelatnosti, zdravstvenu zaštitu, promet, državnu upravu, komunalne djelatnosti i multimedijsku komunikaciju.
Projekt Razvoj suvremenih komunikacijskih tehnologija u komercijalnim aplikacijama i industrijinastao je u sklopu sveučilišnog projekta obrazovanja UNIRI CLASS Praktične kompetencije za budućnost . Projekt uključuje razvoj i provedbu modela integracije višemjesečnih (3 – 6 mjeseci) stručnih praksi
(učenja kroz rad) u razdoblje trajanja studija, s ciljem ostvarivanja učinkovitijeg okvira za
stjecanje praktičnih kompetencija studenata i studentica te kako bi im se omogućilo
stjecanje radnog iskustva odnosno razvoj vještina koje doprinose boljem snalaženju u
radnom okruženju, većoj samostalnosti i lakšem pronalasku zaposlenja (npr. kvalitativnim
unaprjeđenjem/povećanjem studentskih angažmana povezanijih s njihovim budućim
strukama. Uz sinergijsku suradnju sveučilišnih sastavnica Sveučilišta u Rijeci i tvrtke Ericsson Nikola Tesla kao jednog od većih regionalnih isporučitelja komunikacijskih proizvoda i usluga u operatorskom segmentu, inovativnih informacijsko-komunikacijskih rješenja vezanih uz zdravstvenu zaštitu, promet, državnu upravu, komunalne djelatnosti i multimedijsku komunikaciju projekt studentima omogućuje:
plaćenu stručnu praksu
90 sati rada u fleksibilnoj izvedbi od 3-6 mjeseci
rad i istraživanje u okruženju industrijskog partnera onsite i online
ostvarivanje 4 ECTS boda.
Kroz strukturirani program plaćenog studentskog rada i prakse, koji uključuje mentoriranje od strane akademskih partnera i vanjskih suradnika partnerske institucije, strudentima se omogućuje stjecanje kompetencija studenta u domeni razvoja digitalnog društva kroz konceptualizaciju, implementaciju i valorizaciju proizvoda digitalne komunikacije i tehnologija razgovornih asistenata razvijanih od strane Ericsson Nikola Tesla i partnera.
Tko, kad, što
studenti/ce preddiplomskih i diplomskih studija
Filozofski fakultet, Fakultet informatike
90 radnih sati
4 ECTS boda
plaćen studentski rad
kolaborativno djelovanje akademskih i industrijskih mentora
rad na razvoju razgovornih asistenata
semestralna prijava na communis predmet
Očekivani ishodi projekta
Kao rezultat aktivnosti suradnje akademskih institucija sa industrijom očekuje se razvoj niza problemski-orijentiranih inovativnih informacijsko-komunikacijskih rješenja vezanih uz kulturne djelatnosti, zdravstvenu zaštitu, promet, državnu upravu, komunalne djelatnosti i multimedijsku komunikaciju
inovativnost
Razvoj razgovornih asistenata predstavlja jednu od najinoviativnijih grana umjetne inteligencije.
interdisciplinarnost
Kompleksnost razvoja razgovornih asistenata zahtjeva interdisciplinarni pristup koji uključuje humanističke, društvene i informacijske discipline.
ekspertiza
Rad u okruženju industrijskog partnera potiče usvajanje novih znanja i usavršavanje vještina rješavanja problemski orjentiranih zadataka.
usavršavanje
Usavršavanje istraživačkih vještina podržano je sustavom praćenja i podrške od strane akademskih i industrijskih partnera.
Mentorski rad i praksa usmjerena na problemska rješenja s primjenom u industriji
Industrijski partner
Ericsson Nikola Tesla
Ericsson Nikola Tesla ima dugogodišnje iskustvo u povezivanju s akademskim institucijama. Primjerice, ljetni kamp Ericssona Nikole Tesle kao forma suradnje ENT i obrazovnih institucija osnovan je 2001. godine kao zajednički projekt i rezultat dugogodišnje plodne suradnje kompanije Ericsson Nikola Tesla s Fakultetom elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu. Od 2008. kompanija neprekidno surađuje i s Fakultetom elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Splitu, a potom, sudjelovanjem stranih studenata i mentora, Ljetni kamp postaje internacionalni Ljetni kamp. Popis institucija s kojima Ericssona Nikole Tesle surađuje stalno se proširuje, a koji osim hrvatskih (Zagreb, Split, Rijeka i Osijek) uključuje i sveučilišta susjednih zemalja (Srbija, Bosna i Hercegovina, Mađarska, Crna Gora,…).
Institucije koje surađuju s ENT, kroz ovu aktivnost održavaju i unaprjeđuju suradnju s industrijom te dižu kvalitetu edukacije. Ericsson Nikola Tesla kroz suradnju sa Sveučilištem u Rijeci na ovaj način privlači i nove talente – potencijalne zaposlenike, najbolje studente generacije, rješava neka od aktualnih pitanja i problema iz svakodnevnog rada kompanije te ostvaruje vrijedne prototipe koje koristi za ispitivanje tehnologija te prezentaciju potencijalnim kupcima. Takvo profiliranje plaćene prakse doprinijet će u konačnici i mogućnosti zapošljavanja u tvrtkama sa dodatnim potencijalom u domeni razvoja suvremenih tehnologija.
Tvrtka sa iznimnim potencijalom razvoja suvremenih komunikacijskih tehnologija
Dugogodišnje iskustvo povezivanja s akademskom zajednicom
Stručno mentorstvo i podrška
Implementacija i razvoj proizvoda u industrijskom okruženju
Transfer znanja i regionalna uključenost
Razvoj istraživanja
Transfer znanja za razvoj suvremenih komunikacijskih tehnologija
Projekt izravno utječe na kvalitetniji transfer znanja i regionalnu uključenost kroz: • proširivanje suradnje Sveučilišta i zajednice stvaranjem aktivnih institucijskih sporazuma o suradnji sa snažnim gospodarskim partnerom i temom koja teži razvoju zajednice u digitalnom društvu • privlačenje financiranja projekata u svrhu transfera znanja kroz razvoj komercijalnih proizvoda, povećavanje broja interdisciplinarnih znanstvenorazvojnih projekata koji uključuju dionike iz gospodarstva ili zajednice • omogućavanje povećavanje broja alumnija koji su se zaposlili u regiji (PGŽ) U pogledu razvoja istraživanja projekt stvara uvjete za : • povećavanje znanstvene i umjetničke produkcije kroz mogućnost istraživanja inovativnih tema u interdisciplinarnom području digitalnog društva • povećavanje znanstvenog utjecaja u domeni jezičnih tehnologija, razvoja digitalnog društva i pametnih gradova • osnažuje diplomsku i postdiplomsku edukaciju razvijajući instrumente istraživački orijentiranog obrazovanja te povećanjem broja diplomskih radova i doktorskih disertacija u suradnji sa sudionicima iz privatnog i javnog sektora.
Popis mentora i tema: Damir Medved: Primjena NLP u kontekstu pametnih gradova.Case Building Management Systems – interaktivni sustav za upravljanje objektima u uvjetima vanjske buke.Problematika primjene za invalide – simbolički jezik. (Text to symbols)D...
Prvi sastanak prijavljenih studenata/ica, akademskih mentora i mentora partnera Ericsson Nikola Tesla plaćene stručne prakse Razvoj suvremenih komunikacijskih tehnologija u komercijalnim aplikacijama i industriji* (https://cji.uniri.hr/praksa/) održat će...
Projekt Razvoj suvremenih komunikacijskih tehnologija u komercijalnim aplikacijama i industriji na natječaju za programsku liniju A3 Praktične kompetencije za budućnost ostvario je maksimalni broj bodova te je odobren za realizaciju u sljedeće dvije godin...
Voditelj projekta Centar za jezična istraživanja, Filozofski fakultet
Benedikt Perak
bperak@uniri.hr
Voditelj akademskog partnera Fakultet informatike i digitalnih tehnologija
Slobodan Beliga
sbeliga@uniri.hr
Voditelj industrijskog partnera Ericsson Nikola Tesla
Darko Huljenić
darko.huljenic@ericsson.com
Voditelji programa
Kontakt
Benedikt Perak bperak@uniri.hr Stručna praksa Centar za jezična istraživanja Filozofski fakultet, Sveučilište u Rijeci Sveučilišna avenija 4, 51 000 Rijeka